Atlantic Council: жодна країна Заходу не заступиться за Україну у війні з Росією


Ще з часів Середньовіччя Київська Русь — вільне об’єднання воюючих один з одним князівств, чиї кордони приблизно співпадають з кордонами сучасної України — постійно стикалася з вторгненнями сусідніх держав

У списку агресорів були нормани, монголи, поляки, османи, австрійці, німці і нацисти, а також — не в останню чергу — московити, Російська імперія Романових та більшовики. Кожне вторгнення знищувало політичні і соціальні інститути, що призводило до величезних людських жертв і гальмувало розвиток країни.

Політика сучасної Росії щодо України доводить, що російська зовнішня політика завжди була, по суті експансіоністською. Росія прагне контролювати сусідні держави за допомогою дипломатії і економічних зв’язків, якщо це можливо (згадайте, Євразійський економічний союз), і шляхом дестабілізації та сили, якщо виникає така необхідність. Прагнення Росії стати імперією настільки глибоко в ній вкоренилося, що вона продовжила його демонструвати навіть при відсутності «офіційної» доктрини після розпаду Радянського Союзу.

«Ліберальна імперія» царя приватизації Анатолія Чубайса стала однією з перших ознак того, що сучасна Росія не відмовилася від своїх експансіоністських устремлінь. Тепер, коли маска лібералізму впала, в імперські ігри грають куди більш зловісні фігури, в тому числі військові і ФСБ, а також Олександр Дугін, Олександр Проханов, Максим Шевченко та інші антизахідні і проімперскі шовіністи, ультранаціоналісти і ненависники України.

Кремль виявив, що Україна надто велика, щоб він міг її проковтнути. Тим не менш, незважаючи на міжнародну ізоляцію Росії, введені проти неї санкції, падіння цін на нафту і рецесію, Кремль не змінив свій підхід до України. Хоча проект «Новоросія», що включав в себе дестабілізацію, анексію і окупацію шести областей на сході і півдні України, поки був відкладений убік, програма Кремля все ще передбачає надання військової підтримки сепаратистам, проведення парламентських виборів у контрольованих Росією Донецькій і Луганській областях, зміну балансу сил в Києві та збереження економічного тиску.

Такий вид інтервенції через дестабілізацію, ймовірно, залишиться улюбленим російським способом проекції сили: це дешевше повноцінної військової операції в Україні, а також служить стратегічним інструментом, який дозволяє утримувати Київ від інтеграції з Заходом.

Тим не менш, цілком можливо, що плани Кремля набагато більш зловісні. У липні заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін висловив «стурбованість» тим, що збільшення напруженості в Донбасі є «доказом» того, що Україна готується до військової кампанії по поверненню своїх східних територій. Москва не хоче кидати сепаратистів на сході України. 6 серпня лідер російської маріонеткової Луганської народної республіки Ігор Плотницький був важко поранений в результаті вибуху автомобіля. Зараз ситуація стає ще більш напруженою.

Недавні провокації в Криму змусили деяких спостерігачів порівняти те, що трапилося з інцидентом в Гляйвиці, який передував нападу Німеччини на Польщу у вересні 1939 року. І справді, російські війська зараз зібралися в північній частині Криму, але їх чисельності недостатньо, щоб почати масовий наступ на Київ.

Українські збройні сили були приведені в стан бойової готовності. Посол України в ООН марно просив Росію надати йому докази претензій, а в мережі, між тим, почало поширюватися ще одне фальшиве російське відео, на якому нібито зображені деталі провокаційної операції українців. Залишається тільки сподіватися, що метою кримської провокації були майбутні парламентські вибори в Росії і необхідність мобілізації пропутінських виборців.

Вашингтон зіштовхується з трьома проблемами в конфлікті між Росією та Україною. По-перше, розробка адекватної політики США відносно Росії неможлива у відсутність надійних розвідданих та якісного аналізу. Надійні розвіддані не надходить уже довгий час: як вторгнення в Грузію в 2008 році, так і окупація Криму і війна в Донбасі у 2014 році, на жаль, стали для США повною несподіванкою. Не маючи надійних джерел інформації, неможливо спрогнозувати дії непередбачуваних лідерів, які повністю контролюють всі інструменти політики в своїх країнах.

Другий завданням є створення НАТО надійної системи стримування. Змусити три тисячі солдатів виглядати як тридцять тисяч просто неможливо. Росіяни вміють рахувати. Коли НАТО оголосило про розгортання трьох батальйонів на території від Балтійського до Чорного моря, Москва протиставила їм три свої дивізії.

Третє завдання — це демонстрація політичної волі. Захід повинен переконати Москву в тому, що дестабілізація України або вторгнення в країну буде мати серйозні наслідки. Україна не може самостійно вести і тим більше виграти війну з Росією. Однак європейці і американці явно не прагнуть боротися за неї чи за інші країни Центральної та Східної Європи, як нещодавно заявив республіканський кандидат у президенти Дональд Трамп. Євросоюз і США зайняті вирішенням власних проблем. Європа намагається розібратися з виходом Сполученого Королівства зі складу Євросоюзу, а також з прибуттям більше мільйона біженців. Крім того, Франція і Німеччина налякані діями Росії і не хочуть ескалації конфлікту.

Гірка правда полягає в тому, що політичні еліти в ЄС і США помилково вважають, що для них не так багато поставлено на карту в українському конфлікті. Вони воліли б торгувати з Росією. І жодна західна країна — можливо, за винятком Польщі — не готова вступити в повномасштабну війну з озброєною ядерними ракетами Росією заради України.

Таким чином, лідерам в США і Європі слід визнати, що унція стримування — це краще і дешевше, ніж фунт війни. Зміцнення НАТО, створення розгалуженої розвідувальної мережі і надійної системи стримувань у Східній Європі, а також підтримка безпеки і незалежності України — це та реалістична програма дій, яку можуть і повинні взяти Вашингтон, Берлін і Брюссель.

джерело: Atlanitc Council
Atlantic Council: жодна країна Заходу не заступиться за Україну у війні з Росією Atlantic Council: жодна країна Заходу не заступиться за Україну у війні з Росією Reviewed by Yurii on 22:10 Rating: 5
На платформі Blogger.